Przygotowanie do badania USG dzieci

Przygotowanie do badania USG:

Wskazane jest, by rodzic przed udaniem się na badanie wytłumaczył dziecku, na czym ono polega, zapewnił, że jest bezbolesne, ewentualnie obiecał drobną nagrodę za dobrą współpracę z lekarzem badającym. W ten sposób można zredukować lęk i stres u dziecka, co ułatwia i przyspiesza wykonanie badania, zwłaszcza u dzieci kilkuletnich.

USG jamy brzusznej
− noworodki i niemowlęta: nakarmić najpóźniej ok. 2 godz przed badaniem.
− dzieci od 1 do 5 roku życia – ostatni posiłek ok. 2-3 godziny przed badaniem. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem.
− dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) – badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku.
− młodzież (od 15 roku życia) badanie powinno być wykonane około 6-8 godzin po ostatnim posiłku.
− jeżeli badanie ma dotyczyć oceny nerek i pęcherza moczowego, dziecko należy napoić: noworodki i niemowlęta wymagają napojenia (lub nakarmienia) na około 30 minut przed badaniem; dzieci w wieku 1-5 lat powinny wypić 100-300 ml niegazowanej wody na 30-60 minut przed badaniem i nie oddawać moczu przed badaniem; dzieci powyżej 5 roku życia powinny wypić 2-3 szklanki niegazowanej wody około godzinę przed badaniem i nie oddawać moczu do czasu badania.

USG węzłów chłonnych, tarczycy, ślinianek, jąder – nie wymaga przygotowania.
Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *